Na co zwrócić uwagę podczas wyboru spedycji dla Twojej firmy transportowej?

Jednym z najważniejszych obowiązków osób prowadzących niewielkie firmy transportowe jest poszukiwanie nowych klientów. Dzięki dostępowi do giełd transportowych zyskujemy błyskawiczny dostęp do informacji o zleceniach, towarach oraz innych kluczowych informacji, które pozwalają nawigować w świecie TLS. W Polsce funkcjonuje wiele giełd tego typu – np. Timocom, Trans czy Teleroute – jednakże nie każdy ma ochotę na indywidualne negocjacje z klientami. Alternatywą dla samodzielnego pozyskiwania zleceń jest współpraca z firmą spedycyjną. W tym wypadku transport towarów jest naszym jedynym obowiązkiem, podczas gdy spedytor zajmuje się obsługą zlecenia i kontaktem z klientami. Należy jednak pamiętać, że na rynku funkcjonują firmy, które mogą naginać lub ignorować warunki umowy. Z tego powodu przed podpisaniem kontraktu należy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Rozmiar i staż – te dwa czynniki pomogą we wstępnej selekcji interesujących nas ofert. Duża firma spedycyjna, która od lat działa na rynku krajowym lub międzynarodowym, to swoiste zapewnienie, że nasz nowy zleceniodawca posiada rozbudowaną sieć kontaktów oraz wyszkolony personel. Duże i średnie firmy przyciągają również najwięcej zleceń, co z kolei dobrze świadczy o ich płynności finansowej.

Certyfikaty oraz opinie – niezależnie od tego, czy skorzystamy z giełdy transportowej, wykazu firm, raportu KRS, czy też zbierzemy informacje od innych kierowców, powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej na temat potencjalnych partnerów. Rzetelne firmy mogą poszczycić się certyfikatami CWB, pozwoleniami AEO – które znacznie przyśpieszają przewożenie towarów do innych krajów – oraz spełniają normy transportowe. Zdobywanie certyfikatów i nagród to również wyraźny znak, że firma stale się rozwija oraz poszerza zakres usług przy zachowaniu rygorystycznych kryteriów.

Podejście do przewoźnika – profesjonalna firma spedycyjna dokłada starań, aby współpracować ze swoimi partnerami według jasno określonych reguł. Warto sprawdzić, czy dane przedsiębiorstwo dotrzymuje terminów płatności, wystawia wszystkie potrzebne faktury oraz dostarcza niezbędnych dokumentów w formie fizycznej i elektronicznej. Solidna firma zapewnia swoim przewoźnikom stabilną współpracę, obejmującą ciągłość zleceń, sprawny kontakt z działem technicznym czy pokrycie kosztów odpraw, korzystania z tuneli oraz promów.

Relacje z klientem – o ile przed skontaktowaniem się z daną firmą możemy zweryfikować praktycznie każdy aspekt jej działalności, jedynie bezpośredni kontakt pomoże nam zdecydować, czy chcemy podjąć współpracę. W dzisiejszych czasach nieuczciwi ludzie potrafią stworzyć fasadę firmy przyjaznej klientowi, co później może się negatywnie odbić się na naszych nerwach lub kieszeni. Podczas spotkania należy zwrócić uwagę na to, jak jesteśmy traktowani, a także upewnić się, że kluczowe aspekty kontraktu – takie jak np. termin płatności – są nie tylko zadowalające, ale również jednoznacznie potwierdzone na piśmie. W przeciwnym razie możemy podpisać umowę z firmą, która przysporzy nam wielu zmartwień.

Udostępnij: