Najpopularniejsze rodzaje palet

Każda zajmująca się transportem osoba doskonale wie, czym jest paleta. I choć osobie spoza branży trudno jest zrozumieć, co jest w niej tak niezwykłego, to jednak stanowi ona podstawę i fundament dzisiejszego transportu. Gdyby nie palety, to spedycja w dzisiejszej postaci zwyczajnie nie mogłaby istnieć. Jak się jednak okazuje, pomimo tak dużej popularności, mało kto wie coś więcej na temat palet.

Podstawowe informacje o paletach

Podobnie jak wiele używanych dziś powszechnie rzeczy, tak i również palety zostały wynalezione podczas drugiej wojny światowej. Szukano wtedy sposobu na to, jak efektywnie przesyłać na duże odległości większe ilości żywności oraz rzeczy osobistych dla żołnierzy. Szukano czegoś, co usprawni transport, a także spowoduje, że samo magazynowanie ładunków stanie się prostsze. Odpowiedzią na te potrzeby okazała się paleta.
Zdecydowanie najważniejszą cechą palety jest to, że wykonuje się ją na całym świecie w ogólnie przyjętym standardzie, czyli 120×80 cm i wysokości 144 mm. Ujednolicenie wielkości palety sprawiło, że transport stał się jeszcze prostszy i powstać mogły np. samochody przystosowane do załadunku takich palet.

Jakie są najczęściej używane rodzaje palet?

Przyjęty na całym świecie jednolity rozmiar palet nie spowodował oczywiście tego, że na rynku znaleźć można tylko jedną jej wersje. W różnych miejscach globu spotkać się można z ciekawymi wariacjami ich budowy.
Jeśli chodzi o kraje europejskie, to dominującym rozwiązaniem są palety otwarte, blokowe i czterowejściowe. Możliwe jest transportowanie ich właściwie każdym wózkiem widłowym. Innym rozwiązaniem jest paleta zamknięta, która używana jest na wyspach brytyjskich. Jej budowa sprawia, że przenosić ją można tylko i wyłącznie przy pomocy specjalnych wózków.
Oprócz tych dwóch popularnych modeli warto jeszcze wspomnieć o palecie typu Stinger, czyli modelu dwuwejściowym i zamkniętym od spodu. Jest to paleta, którą spotkać można w Afryce, Azji oraz Ameryce północnej. Innym często spotykanym rodzajem palet w tych miejscach na świecie jest wersja Bearer, która różni się tym, że jest niskoprofilowa.

Czy wysyłka palety jest droga?

Jak więc widać po powyższym opisie, palety są nie tylko bardzo uniwersalne i fantastycznie sprawdzają się w transporcie, lecz również spotkać się z nimi można na całym świecie pod różnymi postaciami. Warto sobie jednak na koniec odpowiedzieć jeszcze na jedno pytanie, czyli ile tak właściwie kosztuje wysłanie palety. Jaki jest to wydatek?
Wiedzieć w tym miejscu trzeba, że cena wysyłki palety zależna jest od wielu zmiennych. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę odległość do punktu docelowego, rodzaj ładunku czy też ilość palet, które będą na raz wysyłane. Nie bez znaczenia jest także to, jaka będzie waga przygotowanego na palecie ładunku. Uśredniając jednak wiele z tych spraw, przyjąć można, że koszt wysłania jednej palety na terenie Polski to około 300 złotych. W przypadku wysyłki zagranicznej do jednego z krajów Unii Europejskiej koszt wysłania palety może sięgnąć nawet do 700 zł.

Udostępnij: