Centrum logistyczne Śląsk

BEZPIECZNIE ZGROMADZIMY 
I PRZECHOWAMY TWOJE ZAPASY!

Skontaktuj się po szczegóły

Kleszczów

PRZY A4 / DK 88

  • Magazyn klasy A – 2900m2
  • bezpośrednio przy autostradzie A4 i drodze 88
  • Kleszczów koło Gliwic na terenie Parku Logistycznego SEGRO

Sośnicowice *

PRZY A4

  • Magazyn klasy E – 1700m2
  • Sośnicowice koło Gliwic przy drodze na Kędzierzyn Koźle
  • Dogodna lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie do autostrady A4

* magazyn będzie dostępny już w IV kwartale 2021

logo dblogistic

Transport intermodalny i zasady bezpieczeństwa.

Na początku warto wyjaśnić, czym w ogóle jest transport intermodalny. Występuje on w przypadku, kiedy transportowany produkt dociera do odbiorcy przy wykorzystaniu kilku środków transportu, jednak przez cały czas znajduje się on w tej samej jednostce ładunkowej – przyczepie lub kontenerze.

lean management

e-commerce

automotive i artykuły przemysłowe

towary wysokiego ryzyka
i wysokiej wartości

Nowoczesne centrum logistyczne

Jest miejscem, które oferuje nie tylko usługi przeładunku i magazynowania towarów, ale także wsparcie logistyczne i spedycyjne. Jeśli chodzi o transport intermodalny, to jako jego główne zalety wskazywane są troska o ekologię i ekonomiczność tego rozwiązania. Najdłuższe odcinki trasy pokonywane są przy wykorzystaniu energooszczędnych środków transportu, takich jak statki lub pociągi. Końcowa faza trasy, kiedy towary rozwożone są w miejsce docelowe, realizowana jest przez samochody. To właśnie te zalety powodują, że na terenie Europy liczba terminali intermodalnych rośnie znacząco z roku na rok.

Rosnąca popularność transportu intermodalnego bez wątpienia spowodowana jest przez dążenie do zmniejszenia emisji CO2, a także odciążenie zatłoczonych europejskich dróg. Co za tym idzie – w ten sposób będzie przewożona coraz większa liczba towarów. Firmy transportowe muszą nadążyć za tym trendem, dopasowując do niego swoje standardy i sposób działania.

Jeśli chodzi o terminale intermodalne, to Polska wciąż niestety znajduje się w tyle Europy, pod względem ich ilości. Przykładowo, w Niemczech w roku 2019 sprawnie działało ponad 170 takich punktów – w tym samym czasie w Polsce było ich zaledwie 38.

Zasady bezpieczeństwa dla przedsiębiorców, korzystających z terminali przeładunkowych

Przedsiębiorca i jego pracownicy, którzy korzystają z usług terminali przeładunkowych, koniecznie muszą pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Każdy punkt intermodalny ma swoje ustalone prawa, standardy i zasady. Chodzi o to, by każdy odwiedzający punkt kierowca zapoznał się z zasadami bezpieczeństwa oraz załadunków i rozładunków. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że im dalej na zachód Europy, tym większą wagę przywiązuję się do przepisów bhp. Niektóre porty na zachodzie wymagają od kierowców zdania specjalnych testów, które poprzedzone są wcześniejszą prezentacją. Testy mają ważność zazwyczaj przez rok czasu, po upływie 12 miesięcy należy je powtórzyć.

Dlaczego trzymanie się zasad bezpieczeństwa na terenie terminali przeładunkowych jest tak ważne? Otóż, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że praca na terenie tego typu punktów jest naprawdę dynamiczna. Mowa tutaj o jeżdżących wózkach transportowych, pracujących dźwigach, pojazdach poszczególnych przewoźników, a także różnego rodzaju maszynach. Dlatego też przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i obowiązujących reguł pozwala zminimalizować liczbę potencjalnych wypadków niemal do zera. Każdy kierowca powinien być wyposażony w środki ochrony osobistej – kaski, buty z twardymi noskami, czy też kamizelki odblaskowe.

Czym grozi nieprzestrzeganie przepisów w centrum logistycznym?

W niektórych terminalach przeładunkowych kierowcy, którzy lekceważą obowiązujące przepisy, mogą otrzymać karę pieniężną. Bardzo często też zostają oni usunięci z terenu punktu przeładunkowego i otrzymują zakaz wstępu na jego teren przez określony czas. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że skrajne przypadki nieprzestrzegania przepisów wiążą się z zagrożeniem wypadkiem, a w konsekwencji – uszczerbkiem na zdrowiu bądź też śmiercią.

Zachodnia Europa, mowa tutaj szczególnie o Belgii, Holandii czy też Niemczech, bardzo często formułuje bardzo szczegółowe i zaostrzone przepisy dotyczące zachowania na terenie terminali przeładunkowych. Kontrola ich przestrzegania jest tutaj bardzo zaostrzona i często automatyczna. Są to kraje nowoczesne, które doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest zachowanie obowiązujących przepisów BHP. Pomimo tego, że kierowcy bardzo często narzekają, że przepisy są wydumane i zbędne – z pewnością nie zostały one stworzone bez powodu – bardzo często są poparte analizą wcześniejszych zdarzeń w tego typu miejscach.