W związku ze wzrostem ilości towarów do przewiezienia nastąpił dynamiczny rozwój przemysłu transportowego. Przybywało ich, a magazynowanie generowało koszty, czekały na transport, ale niestety brakowało wolnych samochodów i kierowców do zrealizowania usługi. Opóźnienia w dostawie zaczęły być coraz większym problemem, dlatego powzięto odpowiednie kroki w tym kierunku i pojawiły się początki pośrednictwa frachtowego. Wszystko ułatwiło zdalne składanie zamówień drogą telefoniczną, które były przekazywane na giełdę transportową. Wraz z postępem technologii pojawiła się elektroniczna giełda, jedna z najpopularniejszych usług sieciowych, którą z czasem wyparł oczywiście Internet.
Czym jest giełda transportowa i na jakich zasadach działa?
Wiele osób może nie wiedzieć, czym tak naprawdę jest giełda transportowa. W skrócie można powiedzieć, że pełni rolę pośrednika między przewoźnikami, firmami spedycyjnymi i klientami indywidualnymi. Umożliwia sprawną i efektywną wymianę informacji między wszystkimi podmiotami, do czego wykorzystywany jest Internet. Dawniej giełda transportowa opierała się na połączeniach linii telefonicznej, co było jednak czasochłonne i mało wydajne. Obecnie wszystko zastąpiono cyfrowymi narzędziami, co przekłada się na ułatwioną komunikację i przyspieszenie zawierania transakcji. Wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym, można przeglądać oferty lub je składać, zawierać umowy. Dotyczy to przewozu zarówno ładunków, jak i pojazdów. Z giełdy transportowej korzystają przede wszystkim firmy działające w takich branżach jak transport, spedycja i logistyka.
Giełda transportowa jako platforma wymiany informacji umożliwia firmom mającym towary do przewiezienia zamieszczanie zleceń dotyczących transportu. Zleceniobiorca może zapoznać się z opisem towarów do przetransportowania i trasą. Przewoźnicy również mogą umieścić ofertę transportową, zareklamować swoje usługi w celu znalezienia klientów. Korzystanie z giełdy transportowej można przyrównać do licytacji przetargowych. Firmy mogą przebierać w ofertach przewoźników, co pozwala na znalezienie tej najkorzystniejszej. W przypadku niektórych giełd konieczne jest zainstalowanie specjalnego oprogramowania i trzeba nawet płacić abonament, aby móc korzystać z platformy. Oczywiście nie brakuje też darmowych giełd, dostępnych poprzez przeglądarkę internetową lub nawet aplikację mobilną. Bezpłatne jest niestety tylko korzystanie z platformy, bo opłat nie można uniknąć, mają zwykle postać prowizji, która jest pobierana od zrealizowania każdego zlecenia, w wysokości zależnej od jego wartości. Trzeba zapłacić za możliwość pozyskania zlecenia dzięki serwisowi.
Co warto wiedzieć o giełdzie transportowej?
Korzystanie z giełdy transportowej wiąże się z wieloma korzyściami. Pomimo tego że trzeba ponieść dodatkowe koszty, to są one niewielkie w porównaniu z tym, co firma może w ten sposób zyskać. Dochodzi do zredukowania wydatków związanych z pustymi przewozami, czyli bez załadunku. Kolejną zaletą jest optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni ładunkowej. Giełda transportowa jest źródłem zleceń transportowych, znajdujących się w jednym miejscu, dostępnych w dowolnym momencie i miejscu. Można wszystko załatwić przez Internet, co ponownie pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Redukcji ulegają koszty świadczenia usług, nie ma też problemu ze znalezieniem doładunku na danej trasie, bo odbywa się w czasie rzeczywistym. Do dyspozycji są kierowcy różnych pojazdów, zarówno dostawczych, jak i ciężarowych.
Giełda transportowa to świetne rozwiązanie dla firm niedysponujących własną flotą ciężarówek. Mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy ze względu na brak konieczności współpracowania ze spedytorami. Na tym jednak zalety się nie kończą. Wiele giełd oferuje użytkownikom serwisu liczne udogodnienia przyspieszające zawieranie transakcji i zabezpieczające interesy obu stron. Przykładem będzie windykowanie należności w przypadku nieuczciwych kontrahentów oraz dostęp do map drogowych i kontaktowanie się przy użyciu komunikatorów tekstowych. Z giełdy transportowej można korzystać dopiero po zarejestrowaniu konta na portalu, które jest następnie weryfikowane, aby zminimalizować ryzyko trafienia na nieuczciwego przewoźnika. Obecnie topowymi giełdami transportowymi są: TIMOCOM, Teleroute, Wtransnet, Trans.eu, Clicktrans i Cargo.pl.