W logistyce znaczenie ma nie tylko sprawny transport, ale też między innymi efektywne magazynowanie. Zarządzanie dużą powierzchnią magazynową jest nie lada wyzwaniem. Zadbać trzeba o sprawne przyjmowanie towarów, ich właściwe przechowywanie i wydawanie. Każda firma powinna dążyć do usprawnienia działania magazynu, aby można było mówić o efektywnym łańcuchu dostaw. Wystarczy, że pojawi się jakiś problem na jednym z etapów, a przyczyni się on do zaburzenia przepływu towarów w magazynie logistycznym. Należy wobec tego poznać najważniejsze techniki składowania towarów, aby móc zwiększyć funkcjonalność magazynu, oszczędzić czas i pieniądze. Czas poznać zasady FIFO, LIFO i FEFO, czyli podstawowe techniki składowania.
Jakie wyróżnia się techniki administrowania przepływem towarów?
W sprawnym i efektywnym zarządzaniu wielkopowierzchniowym obiektem magazynowym pomoże zastosowanie praktycznych metod składowania towarów. Wyróżnia się cztery podstawowe techniki:
• Zasada Fifo (First in first out), czyli Pierwsze weszło, pierwsze wyszło.
• Zasada Lifo (Last in first out), czyli Ostatnie weszło, pierwsze wyszło.
• Zasada Fefo (First expired first out), czyli Pierwszy wychodzi najkrótszy termin ważności.
Czego dotyczą poszczególne metody składowania ładunków?
W przypadku zasady FIFO założeniem jest ciągły przepływ towarów, cieszy się ona największą popularnością pośród dostępnych technik składowania w magazynach. Zadbać należy o rzędowe regały paletowe, regały wspornikowe, przesuwne oraz sieć przenośników. Bardzo istotną kwestią jest, aby towar był przechowywany tylko na poziomie 0. Wszystko to przekłada się na łatwiejszą selektywność produktów. Jest to idealne rozwiązanie przede wszystkim w magazynach przelotowych, które mają liniowy układ. W pierwszej kolejności wydawane są najstarsze partie towarów, dzięki czemu nie trzeba martwić się o ich zaleganie na regałach. Jeśli w magazynie przechowywane są produkty z krótkim terminem przydatności, to zaleca się stosować właśnie do zasad FIFO.
Zasada LIFO jest stosowana w przypadku magazynu o workowatym układzie, czyli składowania towarów niepodatnych na przeterminowanie, niestarzejących się. Selektywność towaru jest kwestią drugoplanową. Niemożliwe staje je się zastosowanie regałów grawitacyjnych, pozostaje wobec tego posiłkowanie się regałami paletowymi, wspornikowymi i przesuwnymi. Zasada LIFO nie cieszy się zbyt dużą popularnością ze względu na to, że sprawdza się w niewielu branżach. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to najprostszy sposób składowania towarów. Stanowi przeciwieństwo metody FIFO, bo w pierwszej kolejności wydaje się towary, które znalazły się w magazynie jako ostatnie.
Z kolei w metodzie składowania FEFO należy wydawać w pierwszej kolejności towar z najkrótszą datą ważności. Jest ona najczęściej wykorzystywana w firmach działających w branży spożywczej. Stosuje się ją wszędzie tam, gdzie przechowywane towary mają określoną datę ważności. Kwestią kluczową staje się wobec tego selektywność ładunków, stały dostęp do każdego z nich i kontrolowanie dat ważności poszczególnych partii. Infrastruktura magazynowa, w której stosuje się zasadę FEFO, dotyczy regałów rzędowych paletowych, wspornikowych, przesuwnych oraz sieci przenośników. Jest to najkorzystniejsze rozwiązanie do magazynowania żywności i towarów mających tendencję do szybkiego psucia się.