Właściwa organizacja transportu maszyn przemysłowych

Maszyny przemysłowe to urządzenia, których waga może wynosić nawet kilkanaście ton. Dlatego też ich transport – czyli przewiezienie z miejsca na miejsce – nie jest łatwym zadaniem. Z pewnością jest to jedno z większych wyzwań, jeśli chodzi o logistykę. Wymaga ono nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale także wiedzy i doświadczenia, które pozwolą na to, by cały proces przebiegł sprawnie i bezproblemowo.

W jakich okolicznościach zachodzi konieczność transportu maszyn przemysłowych?

Wydawać by się mogło, że transport maszyn przemysłowych to okoliczność, która zdarza się bardzo rzadko. Jednak, wbrew wszystkim pozorom, taka konieczność zachodzi bardzo często. Może być ona spowodowana przeniesieniem zakładów w inne, często bardzo odległe miejsce. Maszyny transportuje się także w sytuacji, kiedy zachodzi potrzeba przeniesienia ich z jednego oddziału firmy do drugiego. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że transport maszyn przemysłowych powinien odbyć się możliwie jak najszybciej i bezproblemowo, by w miarę możliwości nie zakłócać pracy firmy i nie przerywać ciągłości produkcji. Przyczyną transportu maszyn przemysłowych może być także rozszerzenie działalności firmy

Z jakich etapów składa się transport maszyn przemysłowych?

Wiele osób wychodzi z założenia, że transport maszyn przemysłowych ogranicza się jedynie do przewiezienia ich z jednego miejsca do drugiego. Tymczasem sam transport jest jedynie niewielką, mało znaczącą częścią całej akcji. Proces transportu maszyn przemysłowych musi być dokładnie zaplanowany od samego początku aż do końca, co zwiększa szanse na jego powodzenie.

Bardzo często transport maszyn przemysłowych należy zacząć od demontażu maszyny do możliwie jak najmniejszych części. Następnie każdą z nich należy dokładnie zapakować i zabezpieczyć, by wyszły bez szwanku w całej sytuacji.

Kolejna częścią transportu jest załadunek części maszyny na przystosowane do tego pojazdy o odpowiednich rozmiarach. W tym momencie przychodzi pora na transport właściwy – czyli przewiezienie maszyn we wskazane miejsce.

W miejscu docelowym maszyny są ponownie montowane, poziomowane, a następnie podłączone i uruchomione. Dopiero wtedy, kiedy na powrót podejmą pracę, można powiedzieć o tym, że transport powiódł się w pełni.

Wybór przewoźnika do transportu maszyn przemysłowych

Magazynowanie i spedycja to branża, którą zajmuje się wiele działających na rynku firm. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie z nich posiadają narzędzia i wiedzę odpowiednią do tego, by podjąć się transportu maszyn przemysłowych. Przewóz przedmiotów o tak dużych gabarytach bardzo często wymaga odpowiedniego sprzętu – czyli pojazdu, naczepy, które są przystosowane do przewozu ładunków tego typu.

Wybierając przewoźnika, warto zdać się na firmę, która posiada doświadczenie w tym temacie. Warto więc skorzystać z dedykowanych serwisów internetowych, na których można zamieścić swoje ogłoszenie. W jego treści koniecznie trzeba zawrzeć niezbędne informacje, takie jak wymiary i waga przewożonego ładunku. Warto także opisać trasę, która ma zostać pokonana, a także konkretną datę, kiedy zlecenie powinno zostać wykonane.

Podsumowując, transport maszyn przemysłowych jest nie lada wyzwaniem, z którym nie poradzi sobie każda firma przewozowa. Trzeba pamiętać o tym, by przed wyruszeniem w trasę spisać stan techniczny maszyny, a także stworzyć listę części, które zostały zdemontowane.

Tylko wybór doświadczonego w temacie przewoźnika zagwarantuje, że wszystkie części maszyny bezproblemowo dotrą na miejsce

Udostępnij: