Sklep internetowy – własny magazyn, czy outsourcing logistyki?

Już ponad połowa Polaków kupuję w sklepach internetowych. Jak wynika z ostatniego raportu Gemius, rynek e-commerce wzrósł w ostatnim roku o 25% i jego wartość szacuje się na ok. 40 mln złotych. Też planujesz wystartować z własnym sklepem online lub jesteś w trakcie jego zakładania i zastanawiasz się, jaki model logistyczny wybrać, aby biznes przynosił jak najwięcej korzyści? Dobrze trafiłeś, z tego wpisu dowiesz się:

  • Dlaczego logistyka jest tak istotnym elementem e-commerce?
  • Jakie są warianty logistyczne dla e-sklepów?
  • Czy warto zlecić logistykę firmie outsourcingowej?
  • Jakie zalety i wady ma posiadanie własnego magazynu?

Logistyka w sklepach internetowych, a sprzedaż

W przypadku sprzedaży przez Internet mówimy o dwuetapowym procesie, pierwszy to składanie zamówienia, drugi, jego realizacja. Jeżeli sklep jest dobrze zoptymalizowany, a złożenie zamówienia jest łatwe i szybkie, to na pozytywne Customer Experience, poza oczywiście samym produktem, ma wpływ już tylko szybkość oraz jakość realizacji zamówienia, a te zależą od logistyki.
Decydując się na prowadzenie sklepu internetowego, możesz wybrać jeden z dwóch wariantów. Pierwszy to własny magazyn, a drugi skorzystanie z usług firmy outsourcingowej. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, które po kolei przeanalizujemy.

Jakie wady i zalety ma posiadanie własnego magazynu?

Własny magazyn wiąże się z większymi kosztami niż w przypadku usług zewnętrznego operatora logistycznego. Wybierając ten model, musisz zadbać o odpowiednią infrastrukturę magazynową. Biorąc pod uwagę koszty jego prowadzenia, musisz mieć na uwadze nie tylko budynki i techniczne środki manipulacji i transportu. Ale również wyposażenie i zastosowanie odpowiednich rozwiązań IT, no i wykwalifikowaną kadrę. Poza wysoki kosztami na start magazyn to stały comiesięczny koszt, który ponosimy niezależnie od tego, ile sprzedajemy. Posiadając własny magazyn musimy wziąć pod uwagę również skalowalność naszego biznesu. W okresach zwiększonej liczby zamówień w danym okresie, konieczne jest np. zatrudnienie dodatkowych pracowników. Z drugiej strony mamy jednak pełną kontrolę nad magazynem, możemy też dostosować wszystkie rozwiązania do naszych potrzeb. W rezultacie stworzyć bardziej efektywny system, niż ten oferowany przez firmę zewnętrzną.

bardzo dużo opakowań kartonowych ułożonych równo na regałach w magazynie

Czy warto zlecić logistykę firmie outsourcingowej?

Odpowiedź na to pytanie, jest zależna od tego, jaki dokładnie sklep prowadzisz. Oraz jaka jest skala sprzedaży i na usługi jakiej firmy się zdecydujesz. Oferta operatorów logistycznych może składać się z wielu elementów i w zależności od nich, być dla Ciebie mniej lub bardziej opłacalna. Korzystając z usług outsourcingowych możesz ograniczyć wydatki, gdyż płacisz za efekt, czyli ilość zajętej przestrzeni magazynowej i ilość zrealizowanych zamówień. Wiele firm oferujących outsourcing logistyki nie ma tzw. minimum logistycznego i oferuje wynajęcie nawet niewielkich powierzchni magazynowych, np. jednego modułu. Taka elastyczność sprawia, że outsourcing jest rozwiązaniem dopasowanym do sklepów niezależnie od ich wielkości, odnajdą się tutaj i mali i duzi. Zewnętrzny usługodawca pozwala też na większą skalowalność. Dzięki czemu w okresach większego zatowarowania możesz zamówić większą powierzchnię magazynową, o ile taka jest dostępna. Kolejną zaletą wyboru tego wariantu jest obniżenie kosztów zarówno tych stałych, jak i zmiennych. Infrastruktura i zasoby ludzkie leżą po stronie firmy zewnętrznej. Dlatego nie musisz martwić się o nie zarówno od strony finansowej, jak i logistycznej.

Kompleksowa obsługa operatora logistyki obejmuje całą ścieżkę od przyjęcia towarów do magazynu, przez kompletację zamówienia i wysyłkę aż po obsługę zwrotów. Jest to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas i nie wymaga doświadczenia w prowadzeniu, czy obsłudze magazynu. Tutaj korzystasz z już gotowych i sprawdzonych rozwiązań. Ten medal ma jednak dwie strony, z tej drugiej nie masz kontroli nad procesami logistycznymi. Co sprawia, że znacznie wolniej reagujesz na wszystkie ewentualne błędy, co z kolei daje szansę na zdobycie przewagi przez konkurencję.

Co wybrać prowadząc sklep internetowy, własny magazyn, czy outsourcing logistyki?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który wariant logistyczny jest dla Ciebie korzystniejszy. Dokonując wyboru, musisz przeanalizować kilka istotnych czynników, które mają wpływ na to, które rozwiązanie jest optymalne. Oczywiście w przypadku osób, które dopiero startują ze swoimi sklepami internetowymi, często ograniczenia nakładają głównie budżety. To właśnie cena jest jednym z czynników decydujących o wyborze wariantu logistycznego. Na logistyce, jednak jeżeli tylko nie musimy, nie warto oszczędzać, ponieważ to ona zazwyczaj decyduje o długofalowym rozwoju i zyskach. Outsourcing z pewnością sprawdza się tam, gdzie nie mamy doświadczenia w logistyce. A zaoszczędzony czas możemy poświęcić na rozwój biznesu lub optymalizację produktów. Jest coraz więcej firm oferujących outsourcing logistyki, a jakość świadczonych przez nie usług jest wysoka i cały czas rośnie. Korzystając z ich usług, nie będziesz pewnie narzekać, jednak mimo to, outsourcing logistyki nie pozwala w niczym wyróżnić się na tle konkurencji.

Udostępnij: