Jaki sposób składowania jest najlepszy?

Transport, spedycja, magazynowanie: wszystko to musi być dobrze przemyślane i zaplanowane, pod uwagę należy brać szereg czynników. Wystarczy, że pojawią się jakieś opóźnienia lub inne trudności na jednym etapie, a wpłynie to negatywnie na pozostałe procesy. Znaczenie ma nawet sposób magazynowania, od którego w dużym stopniu zależą ponoszone koszty logistyczne. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług doświadczonych specjalistów, którzy zajmą się między innymi logistyką kontraktową. Dobór odpowiedniej powierzchni magazynowej to jedno, ale niezwykle ważne jest jej umiejętne wykorzystanie. Nawet w przypadku ograniczonego metrażu można zwiększyć pojemność magazynową dzięki rozbudowie wzwyż i wysokiemu składowaniu.

W jaki sposób efektywnie i prawidłowo składować towary?

Każdy przedsiębiorca szuka sposobów na zmniejszenie wydatków związanych z prowadzoną działalnością. Jednym z nich jest optymalizacja kosztów logistyki kontraktowej, możliwa dzięki dobraniu właściwego sposobu magazynowania towaru. Istotne jest to, aby dobrać powierzchnię magazynową do rzeczywistych potrzeb przedsiębiorstwa, jak najlepsze wykorzystanie jej. Świetną opcją będzie rozbudowanie magazynu wzwyż, dzięki czemu nie będzie trzeba płacić za większy metraż, a zyska się dodatkową powierzchnię w tej samej cenie. W zależności od wysokości składowania, wyróżnia się składowanie niskie, średnie i wysokie. W przypadku składowania wysokiego można mówić o wysokościach od 7 do aż 25 metrów. Obecnie nie ma problemu z obsługiwaniem wysokiego składowania, bo są dostępne specjalne wózki systemowe.

Sposób składowania towarów nigdy nie może być przypadkowy, należy dobrać go, w zależności od ich specyfiki. Wpływają na to wymiary towarów, ich waga i sposób pakowania. Na tym jednak nie koniec, kolejną kwestią jest rotacja towaru, czyli czas od wejścia na magazyn do jego wyjścia. Niektóre towary muszą być składowane w konkretny sposób. Przykładem są ładunki o dużej masie lub o niestandardowych wymiarach, które nadają się wyłącznie do składowania niskiego. Ma to pewne zalety, przyspiesza operacje ładunkowe, ale jest mało efektywne w większości przypadków. Jeśli towarów nie można układać piętrowo, to niestety trzeba liczyć się z zajmowaniem sporej powierzchni magazynowej. Zdecydowanie wydajniejsze jest składowanie na regałach magazynowych. Pozwala to na optymalne wykorzystywanie dostępnej powierzchni. Jest to świetna opcja w przypadku towarów normatywnych. Oczywiście wraz ze wzrostem pięter dochodzi do spowolnienia operacji ładunkowych.

Czy wysokie składowanie jest opłacalne?

Jak łatwo się domyślić, w przypadku wysokiego składowania trzeba liczyć się z wydłużonym czasem operacji ładunkowych. Dostarczenie towarów na duże wysokości jest możliwe przy użyciu wózka systemowego, co stanowi spore udogodnienie, ale przetransportowanie palet na najwyższą półkę regału mającego kilkanaście metrów zabiera dużo czasu. Dla przedsiębiorstwa nie jest to korzystne, bo przedłużające się operacje ładunkowe generują dodatkowe koszty. Do minusów zalicza się także wzrost wydatków związanych z zatrudnieniem operatorów wózka systemowego. Pojawia się wobec tego pytanie, czy wysokie składowanie może być w ogóle opłacalne pomimo tylu wad. W niektórych przypadkach takie rozwiązanie jest wręcz wskazane, przykładem są towary o niskiej rotacji. Jeśli od początku składowania do jego końca ma minąć sporo czasu, to model piętrowy sprawdzi się idealnie. Dotyczy to wszystkich towarów, które pozostają w magazynie długotrwale. W ten sposób można wręcz zrównoważyć koszty operacji ładunkowych. Wysokie składowanie jest powszechne w przypadku towarów sezonowych typu znicze i napoje butelkowane.

Na korzyść wysokiego składowania przemawia możliwość zaoszczędzenia miejsca w magazynie, bo towary są układane piętrowo. Takie rozwiązanie będzie szczególnie korzystne przy ograniczonej powierzchni magazynowej, wysokim obiekcie. Oczywiście regały na dużych wysokościach muszą zostać odpowiednio zakotwione, w przeciwnym razie ich konstrukcja nie będzie stabilna. Nie trzeba chyba nikomu mówić, jak ogromne szkody trzeba byłoby ponieść w przypadku przewrócenia się regałów z towarami. Należy wobec tego dobrze je zabezpieczyć, zainstalować także siatki ochronne, zastosować odpowiednie oznaczenia dotyczące obciążenia. Na szczęście obecnie można liczyć na nowoczesne rozwiązania technologiczne w postaci zautomatyzowanych systemów. Stanowi to duże ułatwienie dla firm, zwiększa bezpieczeństwo i wygodę w obsłudze magazynu.

Udostępnij: