Opłacalność utrzymywania własnego taboru przez firmę produkcyjną

Tabor pojazdów ciężarowych z powodzeniem może funkcjonować w ramach przedsiębiorstwa produkcyjnego. Takie rozwiązanie ma zarówno zalety, jak i wady. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej.

Własny transport w przedsiębiorstwie

Własny tabor pojazdów ciężarowych w firmie produkcyjnej to bardzo często wykorzystywane rozwiązanie. Ma ono zarówno zalety, jak i wady. Wśród głównych zalet posiadania własnego taboru można przede wszystkim wymienić poczucie kontroli nad realizowaniem wysyłki produktów. Jednak własny tabor może się również wiązać z koniecznością ponoszenia dość wysokich kosztów stałych, dlatego nie każde przedsiębiorstwo się na to zdecyduje. Kontrola i elastyczność przewozów to jedne z najważniejszych aspektów własnego taboru. Dzięki temu bezpośrednio po wyprodukowaniu danych wyrobów możliwe jest ich rozdysponowanie z wykorzystaniem dostępnych samochodów ciężarowych. Dlatego przedsiębiorstwo zawsze ma pewność, że produkty trafią do odbiorców zawsze wtedy, gdy jest to konieczne. Oprócz tego niektóre firmy decydują się również na umieszczanie reklam na własnych ciężarówkach, co jest bardzo dobrym pomysłem. Warto dokładnie przemyśleć decyzję związaną z posiadaniem własnego taboru lub wersją alternatywną, czyli zlecaniem tego rodzaju usług.

Koszty elastyczności transportu

Przede wszystkim podczas planowania posiadania własnego taboru samochodów ciężarowych do przewożenia produktów warto zastanowić się nad wszystkimi kosztami stałymi, jakie należy ponosić w tym przypadku. Koszty stałe są nie do uniknięcia, dlatego warto je podliczyć oraz sprawdzić, czy zlecanie transportu firmom zewnętrznym nie będzie bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Koszty stałe podczas prowadzenia tego rodzaju działalności mogą być dość zróżnicowane.

Tabor samochodów ciężarowych

Wśród głównych kosztów prowadzenia własnego taboru samochodów ciężarowych można w szczególności wyróżnić koszt posiadanych pojazdów, a także ich regularnej eksploatacji. Koszty stałe obejmują przede wszystkim leasing, ale także wszelkie koszty serwisu, a także obowiązkowych ubezpieczeń. Kwoty, które są co miesiąc ponoszone na utrzymanie taboru, zależne są od ilości posiadanych pojazdów. Im będzie ich więcej, tym potencjalne koszty będą wyższe.

Kierowcy

Kolejnym kosztem, na który warto zwrócić uwagę w przypadku posiadania własnego taboru, są pensje kierowców. Kierowca w obecnych czasach stanowi zawód deficytowy, ponieważ na rynku brakuje pracowników tej branży. Dlatego oczekiwania finansowe kierowców są dość wysokie i stosunkowo często zmieniają oni pracę ze względu na lepsze możliwości. Koszty pensji kierowców mają dość spory udział w ogólnej puli kosztów stałych posiadania własnego taboru samochodów ciężarowych.

Pracownicy biurowi

Oprócz kierowców w przedsiębiorstwie są zatrudnieni również pracownicy biurowi, którzy zajmują się obsługą taboru, a także współpracą z kierowcami. Dzięki nim realizowane zadania mogą przebiegać w sposób w pełni efektywny. Wśród różnych grup pracowników zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie można wyróżnić następujące:
– spedytorzy planujący transport,
– pracownicy techniczni odpowiadający za stan samochodów w taborze,
– księgowi wyliczający wynagrodzenia oraz realizujący rozliczenia,
– handlowcy dbający o efektywność prowadzonych działań.

Zarządzanie transportem

W każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym z własnym transportem powinno się również zadbać o wykorzystanie systemów, dzięki którym możliwe będzie sprawne zarządzanie transportem. Efektywne zarządzanie transportem wymaga rzetelnej pracy wielu osób, co z całą pewnością ułatwią przeznaczone do tego celu cyfrowe systemy. Dzięki nim planowanie będzie bardzo sprawne, a sam proces dostawy towarów realizowany w założonych terminach. Oprócz tego warto również zwrócić uwagę na taki aspekt jak magazynowanie, ponieważ jego koszty także mogą być dość znaczące.

Opłaty drogowe

W zarządzaniu taborem samochodów ciężarowych warto również uwzględnić koszty zmienne. Wśród nich można na przykład wymienić konieczność ponoszenia opłat drogowych w poszczególnych przypadkach. Większość dróg ekspresowych, które znajdują się w Europie, są płatne. Kierowcy na większości tras są zmuszeni do poruszania się nimi, co wiąże się z koniecznością wniesienia stosownej opłaty.

Paliwo

Kolejnym kosztem zmiennym, który jest konieczny do ponoszenia w przedsiębiorstwie zajmującym się transportem towarów, z całą pewnością są opłaty za zakupione paliwo. Paliwo jest niezbędne podczas przewozu towarów, dlatego jego kosztów nie da się w żaden sposób uniknąć. Koszty paliwa zależne są od długości pokonywanych tras przez pojazdy, a także ilości pojazdów, które są aktualnie w trasie. Szacuje się, że pokonywanie odległości dziesięciu tysięcy kilometrów miesięcznie przez jeden pojazd będzie kosztowało około dwunastu tysięcy złotych.

Podsumowanie kosztów

Z całą pewnością można stwierdzić, że posiadanie własnego taboru pojazdów ciężarowych wiąże się z koniecznością ponoszenia sporych kosztów. Wśród nich wymienia się przede wszystkim koszty stałe, ale także koszty zmienne. W tym przypadku przedsiębiorstwo produkcyjne dodatkowo zajmuje się również działalnością transportową, co wymaga realizowania wielu dodatkowych zadań. Koszty takiej działalności mogą być dość spore, dlatego warto je porównać z cenami usług, które są oferowane przez firmy zewnętrzne.

Realizowanie przewozów

W przypadku posiadania własnego taboru samochodów ciężarowych w przedsiębiorstwie pojawia się pewien problem związany z brakiem ciągłości zleceń. Jeśli pojazd wyruszy za granicę z towarem to nieopłacalny będzie jego powrót bez towaru. Dlatego w obecnych czasach bardzo często handlowcy zajmują się wyszukiwaniem zleceń, które z powodzeniem będą mogły być realizowane poprzez powracające ciężarówki. Dodatkowo zlecenia mogą również dotyczyć samochodów ciężarowych posiadanych przez przedsiębiorstwo, które nie biorą aktualnie udziału w dostawach towarów.

Elastyczny transport

Posiadanie oraz utrzymanie własnego taboru samochodów ciężarowych w przedsiębiorstwie z całą pewnością jest dość kosztownym rozwiązaniem. Oprócz tego jest ono również skomplikowane pod względem logistycznym, dlatego warto wziąć to pod uwagę podczas planowania oraz realizowania tego rodzaju działań.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROMOCJA ANTYCOVID

rozładunki / załadunki 1 miesiąc GRATIS*

Skontaktuj się po szczegóły

*oferta dla nowych klientów