Jak ekologiczne jeździć ciężarówką?

Ekologiczne jeżdżenie ciężarówką ma szereg korzystnych aspektów, wśród których można na przykład wymienić mniejsze zużycie paliwa. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat oraz zapoznać z najważniejszymi informacjami.

Jazda po uruchomieniu silnika

Przede wszystkim bardzo istotną kwestią podczas ekologicznego jeżdżenia ciężarówką jest rozpoczynanie jazdy bezpośrednio po uruchomieniu silnika. Silnika nie powinno się rozgrzewać na postoju, ponieważ generuje to większe zużycie paliwa. Informacja, że silnik będzie lepiej działał, gdy będzie rozgrzany, to od wielu lat powtarzany mit. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie uruchomienie pojazdu chwilę przed planowanym wyjazdem.

Sprawdzenie ciśnienia

Kolejnym ważnym aspektem ekologicznego jeżdżenia ciężarówką jest również sprawdzenie ciśnienia w oponach. Odpowiednie dopasowanie ciśnienia ma bardzo duży wpływ na wiele istotnych czynników podczas jazdy. Przede wszystkim optymalne ciśnienie zapobiega zużywaniu się opon, a także sprawia, że podczas jazdy zużywana jest mniejsza ilość paliwa. Właściwości jezdne zestawu ciężarowego również są korzystniejsze w przypadku ustawienia optymalnego ciśnienia w oponach. Dlatego warto sprawdzić ten aspekt przed wyruszeniem w dalszą trasę.

Styl ruszania

Podczas jeżdżenia ciężarówką warto również w odpowiedni sposób dopasować styl ruszania do obciążenia, które znajduje się na pojeździe. Gdy naczepa pojazdu w pełni załadowana jest towarem, polecane jest ruszanie bardzo powoli i płynnie. Natomiast jeśli naczepa jest pusta lub nie znajduje się na niej duża ilość towaru, możliwe jest ruszanie z wykorzystaniem dwóch trzecich mocy samochodu. Jest to korzystniejsze rozwiązanie, jeśli chodzi o poziom spalania paliwa przez samochód ciężarowy. Warto uwzględnić ten niezwykle istotny fakt podczas obsługi ciężarówki

Styl jazdy

Transport ciężarówką obejmuje również odpowiednie dostosowanie stylu jazdy do sytuacji na drodze, a także natężenia pojazdów, które się na niej znajdują. Zatrzymywanie oraz rozpędzanie pojazdu wypełnionego towarem nie jest tak szybkie, jak to się na początku wydaje i zajmuje trochę czasu. Dlatego warto dopasować styl jazdy do aktualnie panujących warunków na drogach. Dzięki temu hamulce na pewno będą się mniej eksploatować podczas jazdy i będą w lepszym stanie. Zasady ekologicznej jazdy ciężarówką określają, że najkorzystniejsze będzie wolne ruszanie oraz powolne nabieranie prędkości.

Prędkość „autostradowa”

Dla kierowcy, który prowadzi ciężarówkę, dość duże znaczenie ma również osiągana prędkość. W przypadku wjazdu na autostradę najlepszym rozwiązaniem będzie jak najszybsze osiągnięcie optymalnej prędkości, czyli tak zwanej prędkości „autostradowej”. Na drodze szybkiego ruchu przez stosunkowo długi czas możliwe jest utrzymywanie jednostajnej prędkości. Dlatego im szybciej zostanie ona osiągnięta przez pojazd, tym lepiej i bardziej ekonomiczne.

Unikanie „jazdy na zderzaku”

Kolejną kwestią, która w bezpośredni sposób wiąże się z ekologiczną jazdą ciężarówką, jest unikanie jazdy na tak zwanym zderzaku. Podczas jazdy za innym pojazdem ciężarowym może wzrosnąć spalanie paliwa. Uzasadnione jest to brakiem płynnej jazdy, którą ciężko osiągnąć, gdy konieczne jest częste hamowanie oraz przyspieszanie pojazdu. Dodatkowo „jazda na zderzaku” może również spowodować otrzymanie mandatu karnego z tytułu niezachowania należytego odstępu pomiędzy pojazdami. Najlepiej zdecydować się na płynną jazdę z zachowaniem odstępu lub wykorzystać podczas prowadzenia ciężarówki tempomat, jeśli jest taka możliwość.

Sytuacja na drodze

Orientowanie się w sytuacji na drodze to kolejny bardzo istotny aspekt podczas prowadzenia pojazdu ciężarowego. Jest to ważne, ponieważ styl jazdy powinien być w jak optymalny sposób dostosowany do aktualnej sytuacji panującej na drodze. Dodatkowo warto również zwrócić uwagę na umiejętność obsługi własnego pojazdu, a także mechanizmów, które w ramach niego funkcjonują. Wśród nich można na przykład wymienić nowoczesne tempomaty, które ułatwią jazdę.

Udostępnij: