Minimalny zapas magazynowy – kompendium wiedzy

Zarządzanie zapasami minimalnymi jest bardzo dużym wyzwaniem nie tylko w dużych firmach korporacyjnych, ale również w stosunkowo niewielkich przedsiębiorstwach. Niniejszy artykuł to idealny wybór dla tych osób, które chcą poznać najlepsze strategie, dzięki którym będzie można zoptymalizować efektywność organizacji.

Co warto wiedzieć?

Skuteczne magazynowanie w dużej mierze wiąże się z zachowaniem ciągłości produkcji i sprzedaży. Wybór odpowiedniej strategii bardzo często uzależniony jest od typu magazynu. W dzisiejszych czasach można wyróżnić magazyny surowców, półproduktów i wyrobów gotowych. W wielu branżach olbrzymią rolę odgrywają także magazyny dostawcze i specjalne. Problemem wielu firm jest to, że skupiają się one jedynie na organizacji magazynów produkcyjnych i sprzedażowych. Warto wyraźnie zaznaczyć, że zaniedbanie pozostałych magazynów, może w krótkiej lub dłuższej perspektywie generować olbrzymie koszty. Podczas kompleksowej optymalizacji procesu produkcyjno-logistycznego należy usprawnić działanie wszystkich magazynów i w miarę możliwości obniżyć koszty ich obsługi.

alejka między regałami magazynu

W jaki sposób zarządzać minimalnymi zapasami magazynowymi?

W pierwszej kolejności należy oczywiście przeprowadzić dokładną analizę specyfiki i materiałów, które przechowywane są w powyżej wymienionych magazynach. Kluczową rolę odgrywa nie tylko charakter składowanych materiałów, ale również terminy realizacji dostaw oraz ilość i wielkość zamówień. Pod uwagę należy wziąć także średnie zużycie składowanych zasobów oraz krytyczność poszczególnych zasobów. Bez dokładnej analizy bardzo trudno będzie określić, jakie można przyjąć limity stanów minimalnych tak, aby nie doszło do przestojów. Profesjonalna analiza znacząco ułatwi także zaplanowanie zakupów.

System planowania „min-max”

Aby określić minimalny zapas magazynowy należy zwrócić uwagę także na maksymalny stan magazynowy. W zadaniu tym pomóc może system planowania „min-max”, dzięki któremu zdecydowanie łatwiej jest kontrolować posiadane zasoby i planować nowe zakupy. Jeżeli pozna się poziom stanów minimalnych w swoim magazynie, to kolejnym krokiem jest wybranie najlepszej metody ich uzupełniania. Większość renomowanych firm korzysta z okresowego lub ilościowego systemu planowania magazynowego.

Jeżeli chodzi o okresowy system zarządzania minimalnymi zapasami magazynowymi, to wówczas mamy stały okres dostawy. Najprościej rzecz mówiąc metoda ta zakłada, że poszczególne zamówienia materiałów są zawsze składane w takich samych odstępach czasu. W pierwszej kolejności należy wyznaczyć okres zamówienia, a dopiero później można złożyć zamówienia materiałów nie biorąc pod uwagę aktualnego stanu magazynowego. Przy tej metodzie zapas magazynowy uzupełniany jest najczęściej do maksymalnego poziomu.

bardzo dużo opakowań kartonowych ułożonych równo na regałach w magazynie

Przy ilościowym systemie zarządzania zapasami magazynowymi, mamy z kolei stałą wielość dostawy. Drugie podejście w dużym skrócie mówiąc polega na składaniu nowych zamówień zawsze na identyczną ilość materiałów w momencie, gdy stan magazynowy spadnie do wcześniej wyznaczonego minimalnego limitu. Przy tym modelu wyznacznikiem zamówienia jest zawsze stan magazynowy, a nie okres zamówienia. Aby wyznaczyć minimalny stan zapasów należy zwrócić uwagę na czas realizacji zamówienia oraz na zużycie zasobów i zapotrzebowanie.

Udostępnij: